Щорічно в ДП «Путильський лісгосп» заготовляють понад 60 тисяч м3 деревини. Як сказав у розмові зі мною головний лісничий Михайло Юрбаш, цьогорічна розрахункова лісосіка становить 65,6 тис. м3. Рубки проводяться згідно матеріалів лісовпорядкування. Київський «Ліспроект» встановлює розмір річного головного користування. Середньорічний приріст на 1 га становить в середньому 5 м3. Якщо взяти до уваги, що площа лісових масивів 36,5 тис. га, то вирубується приблизно третина річного приросту.

Ділянки під суцільні рубки відводять площею до 1 га і розміщують їх смугами вздовж схилу, щоб забезпечити надійне природне поновлення. Близько 10% від загальної площі рубок – це санітарні, зокрема вітровали та буреломи. Навіть на заготівлях працюють 6 комплексних бригад – 26 чоловік.

Якщо середня зарплата по лісгоспу 8160 грн, то в лісорубів вона сягає понад 10000 грн. На трелюванні лісу задіяні 12 тракторів. Останній купили ще в 2008 році – бракує коштів. Вивезення деревини забезпечують 9 лісовозних машин з гідроманіпуляторами, 11 вантажних бортових машин і 7 самоскидів. Третина від заготовленого – це дрова, і їх треба вивозити.

На балансі лісгоспу – 205 км лісовозних доріг. Щорічно будують 4-5 км нових.

У горах заготовляти деревину досить складно. Нормативи передбачають звалювання дерев та їх спуск зі схилів крутизною до 20 градусів, але гуцули з діда-прадіда переймали премудрості і навики заготовляти ліс, а тому рубають на схилах до 40 градусів.

Тепер багато молоді виїхало за кордон – тож із робочою силою сутужно. Поряд зі штатними працівниками лісозаготівлями займаються за угодами і підприємці.

Мені довелося спостерігати за розробкою ділянки в Селятинському лісництві на другому об’їзді, де старшим майстром працює Віталій Хащук. Віталій Юрійович у лісі вже 15 років. Розповів, що ділянка, яку розробляють, постраждала від вітровалу – і тепер тут проводять суцільну санітарну рубку. Працює комплексна бригада Володимира Трефана. Зі схилу вниз по крутих серпантинах трелює ліс тракторист Віктор Скидан. Майстерно володіють пилами «Штіль» вальник Василь Козак та обрубник гілок Михайло Мицкан. Деревину штабелюють, розкряжовують на потрібні сортименти, обміряють і маркують. Тут же заповнюється електронна накладна, яку видають водієві лісовоза як супровідний документ для перевезення лісової продукції.