Лісова галузь є основною економічного розвитку Путильщини. Проте робота з деревиною є нелегкою і небезпечною. Тому державне підприємство «Путильське лісове господарство» приділяє максимум уваги, щоб виключити будь-які ризики, пов’язані з заготівлею чи переробкою лісу.
   Провідний інженер із охорони праці Віталій Євинчук розповідає, у рамках Всесвітнього дня охорони праці, який цього року проходить під гаслом «Безпечне та здорове майбутнє праці» в ДП «Путильський лісгосп» проводяться відповідні заходи. Служба, яку він очолює, стежить за дотриманням безпечних умов праці на 13-ти виробничих підрозділах. Сюди входять 8 лісництв, три деревообробні та один автотранспортний цехи й будівельна дільниця. Тут задіяні 340 фахівців різних спеціальностей.
 
Особливості організації охорони праці
   Щороку лісгосп збільшує витрати на заходи з охорони праці й безпеки на виробництві.
   - Лише за перший квартал цього року витратили 327 тисяч 411 гривень, що в перерахунку на одного працюючого складає 962 гривні або  3,1% від фонду оплати праці, - розповідає Віталій Євинчук.
   Підприємство постійно закуповує засоби індивідуального захисту – одяг, взуття, каски, навушники, окуляри. Варто підкреслити, що спецформа добротна і пошита з натуральних матерій. Приміром, взимку це теплі куртки та комбінезони, а навесні та влітку – легкі й зручні костюми. За потреби кожен робітник може розраховувати на новий комплект, який оздоблений логотипами підприємства.
   За 4 місяці на підприємстві провели 10 планових обстежень із дотримання правил охорони праці та виявили 44 порушення. В результаті 43 недоліки виправили, а одна посадова особа отримала догану через порушення вимог роботи з обладнанням.
   Цього року 3 тис. грн витратили на миючі засоби та поновлення знаків, стендів, журналів із охорони праці й пожежної безпеки. Ще біля 10 тис. грн спрямували на проходження медогляду 104 осіб. А людям зі шкідливими умовами праці виплатили приблизно 11 тис. грн на спецхарчування, тобто придбання молока.
    Ще 284 218 грн спрямували на проведення цільового навчання з охорони праці на підприємстві. Кожні три роки керівники відвідують кількаденні навчання в Боярці. А робітники щороку 40 годин присвячують вивченню особливостей гігієни праці, пожежної та електричної безпеки, надання першої медичної допомоги тощо.
 
Механізми потрібно вдосконалювати
   Важливу роль на виробництві відіграють транспорт і механізми. Від їхнього технічного стану залежить життя і здоров’я кожної людини.
   - Дорожньо-будівельні автомобілі у лісгоспі нові. А вік тракторів та іншої лісозаготівельної техніки й пригадати нелегко. Їх доводиться часто ремонтувати. Для цього є автотранспортний цех. Тут водії дають нове життя техніці. Також ми щороку проводимо техогляд автотранспорту, інструктуємо водіїв та контролюємо стан їхнього самопочуття перед виїздом у рейс, - розповідає Віталій Євинчук.
   Щодо роботи у цехах, то тут є підвищений рівень шуму, вібрації, перепад температур. Робітники мають всі необхідні засоби спеціалізованого захисту, але не завжди їх використовують.
 
Робота в лісі небезпечна
   На жаль, ліс є безпощадним і часто забирає життя робітників лісозаготівельних бригад. Ці життєві сторінки стають трагічними для родин та колективу. За статистикою у 2018 році на підприємствах лісової галузі України трапилося 10 нещасних випадків зі смертельними наслідками.
   Тому щороку в День охорони праці ДП «Путильський лісгосп» вшановує пам'ять своїх колег, які загинули на виробництві, та всіляко підтримує родини, які залишилися без годувальників.
   - Ми періодично проводимо моніторинг роботи всіх бригад та підрозділів, виявляємо недоліки та разом із керівниками їх усуваємо, а до винуватців застосовуємо відповідні міри покарання, - каже провідний інженер з охорони праці.
   Про те, що за безпеку людей дбають, говорять попереджувальні та роз’яснювальні стенди біля кожного робочого місця на пилорамах і цехах. Поруч на видному місці є вогнегасник та інші засоби пожежогасіння, а також аптечка.
У цеху заточки пил
   У лісовій галузі без пил та верстатів не обійтися. Десятки механізмів вправно обробляють деревину. При цьому щодня дискові чи стрічкові пили потрапляють до заточувального цеху, де 11 років трудиться Михайло Васильович Гаврищук. Умови праці відносяться до шкідливих. Пил металу та фрезерувальних каменів у процесі заточки потрапляє до легень, очей і цементується. Тому робітник постійно користується захисними окулярами та респіратором.
   - Щодня потрібно нагострити чимало пил, тому одразу працюють по три заточувальні механізми. Таким чином я встигаю виконати великий об’єм запланованих робіт, - каже Михайло Гаврищук і ще багато розповідає про товщину пильних зубів, кут їхнього нахилу та промерзлу чи замащену глиною деревину, що швидко псує гостру сталь.
   Насамкінець варто сказати, що правила пишуться червоним кольором на основі гіркого досвіду, який часто коштує життя. Іноді ці друковані літери видаються складними або непотрібними. Але їх обов’язково потрібно дотримуватися, незважаючи на тверду впевненість, бо, як кажуть в народі: береженого і Господь оберігає.