Часто господарі спалюють на своїх ділянках
суху торішню траву. Люди намагаються навести
так би мовити, лад у своїх господарствах.
Але кожен акт підпалу – це злочин проти світу
природи. Головна небезпека полягає у провокації
лісових пожеж та руйнуванні біоценозу.
Свої дії «випалювачі» аргументують тим, що очищення ділянок вогнем сприяє підвищенню родючості грунту. Насправді все відбувається із точністю до навпаки: висока температура при горінні знижує всю мікрофлору грунту, а це призводить до зниження родючості. Гинуть не тільки мікроорганізми , а й багато комах, їх личинки та лялечки, різні види тварин і плазунів, руйнуються гнізда птахів. Це аж ніяк не сприяє утриманню належного балансу екосистеми. У результаті випалювання сухої трави зменшується видовий склад лугової рослинності і тваринного світу. Скрізь, де пройшов вогонь, не буде вже колишнього різнотрав∙я, бур∙яни захоплюють територію, що звільнилася.
Трав∙яні пожежі завдають значних збитків узліссям, підліскам, знищують молоду деревну порість, є одним із головних джерел пожежі у лісах. Лісові пожежі знищують звірів і птахів, знижують приріст деревостанів, підвищують вітровальність, послаблюють лісові масиви. Вони завдають величезних економічних і екологічних втрат.
Співробітники ДСНС радять громадянам створювати компостні ями, куди й скидати торішнє листя та органічні відходи. В результаті не забруднюватиметься повітря, а за півроку кожен матиме власне безкоштовне добриво.
Щоб не виникла лісова пожежа, треба бути дуже обережним з вогнем у межах будь-якої природної території: не підпалювати суху траву на полях і в лісі, не розводити багаття в недозволених місцях та не дозволяти дітям гратися з вогнем.
Якщо ж ви помітили невелике займання трави або тліючу лісову підстилку від покинутого багаття, намагайтеся загасити його самотужки, іноді досить просто затоптати полум∙я або залити його водою. Якщо ж пожежа розгорілася, ви не можете загасити її самотужки, зателефонуйте за номером «101», чи повідомте державну лісову охорону ДП «Путильський лісгосп» - 2-11-93, 2-12-04, 2-17-83, 2-16-36, лісова пожежна станція с.Селятин – 2-34-71, ДП СЛАП «Карпатський держспецлісгосп» - 2-13-71, 2-12-89, 2-11-03, або органи місцевого самоврядування та вкажіть про місце займання і як туди добратися.
ДОВІДКА:
Чинним законодавством України встановлена відповідальність за порушення заборонних норм. Так, стаття 77-1 ( Самовільне випалювання рослинності або її залишків) Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачає відповідальність за самовільне спалювання листя у парках, скверах без дозволу органів державного контролю в зоні охорони навколишнього природного середовища або через порушення такого дозволу.
Така діяльність тягне за собою накладення штрафу на громадян від 10 до 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 170 до 340 грн.) і на посадових осіб - від 50 до 70 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 850 до 1190 грн.)