Плосківське лісництво державного підприємства «Путильський лісгосп» займає площу 4234 га, яка поділена на 34 лісових квартали. Це – 9 лісових обходів, дві майстерські дільниці. Найвіддаленіша точка знаходиться за 18 км від контори лісництва, біля урочища Лопушна, в місцині Штівйори.

У цьому лісництві я був уперше 10 років тому, а 6 років назад із головним редактором нашого часопису Іллею Мар’янчуком ми тут збирали гриби. Лісничий Іван Паучек прийняв нас привітно, надав нічліг у кімнатах для приїжджих і кухню для приготування їжі. Ми мали можливість також користуватися душовою.

Іван Миколайович родом із села Яблуниця. Його батько працював лісником – тож він добре обізнаний з премудростями лісової справи.

– Щорічно ми заготовляємо від рубок головного користування 7000 м3 деревини, на площі понад 40 га проводимо рубки формування, – розповідає лісничий. – За рік висаджуємо 15-17 га лісових культур, залежно від обсягу рубок. Садивний матеріал вирощуємо в двох лісорозсадниках загальною площею 0,15 га. У лісництві працюють 24 особи. Є комплексна бригада по заготівлі. Маємо машину, трактор, бульдозер.

 

Шкільне лісництво

З метою прищеплення школярам любові до природи і засвоєнні премудростей лісової справи вже тривалий час функціонує шкільне лісництво. Вчителька місцевої школи Галина Андрієвич двічі на тиждень проводить з учнями 8-10 класів уроки, але не в школі, а в лісництві, де є прекрасно обладнаний кабінет лісівництва з макетами, стендами, різноманітною літературою з екології та лісівництва. Поруч із кабінетом облаштована кімната природи, в якій дзюрчить підведена з гори вода, є чучела диких звірів і птахів. Відтворена неповторна аура тваринного та рослинного світу Карпат. Практичні заняття учні проходять у лісі. Тут вони мають свій, 31-й, лісовий квартал. Восени збирають насіння, а весною допомагають лісівникам висаджувати молоді деревця.

 

Побічне користування

Щоби потрапити до контори, потрібно подолати чималий підйом – кілька десятків східців. Споруда оригінальної архітектури збудована ще у 80-х роках минулого століття. 

Споконвіків з-під гори нуртувало джерело. І взимку, і влітку, навіть у посушливі роки, з нього постійно витікає вода. Лісівники в низині облаштували ставкове господарство. Місцину розчистили, поглибили дно, обгородили металевою сіткою. Тепер тут цілий каскад із шести невеличких ставків площею 2,2 га. Вода в них протічна. Тож рибі привільно.

– З весни ще запустимо малька та підшукаємо фахівця, бо всяка справа потребує знань і навичок, – каже Іван Паучек.

 

І спорт у пошані

Поруч із лісництвом – невеликий спортивний майданчик. Тут грають у волейбол, футбол, баскетбол не тільки лісівники, а й молодь села, бо там спортивного майданчика нема. В горах не так легко знайти рівну площадку. Лісівники періодично проводять роботи з благоустрою території. Я застав їх саме за такою роботою.