Екскурсія школярів до лісу та лісового розсадника
Гарного осіннього дня до базисного лісового розсадника Іванівецького лісництва завітали цікаві та допитливі гості – учні 4 класу школи с. Іванівці, під керівництвом учительки Тетяни Степаніви Гуцул.
Щоб дістатись власне до розсадника, школярам довелось пройти чималу відстань, як для їхнього віку – 3,5 км. Але однією із перших фраз дітей, після того, як вони побачили розмаїття барв осіннього листя на полях і шкілках, була: «Не даремно ми так далеко сюди ішли!!!».
Екскурсія розпочалась із ознайомлення із рекреаційним пунктом, який Іванівецькі лісівники облаштували біля лісового розсадника та автодороги Чернівці-Новодністровськ. Місце відпочинку оснащене альтанками, гойдалкою, виставковим майданчиком з асортиментом посадкового матеріалу, які вирощує і реалізовує розсадник. Родзинкою є гігантські гриби з деревини та декоративний майданчик з гіркою, на якій висаджені різноманітні рослини.
Зовсім не дивно, що від юних природолюбів одразу ж посипались запитання: «Що це?», «А як ця рослина називається?», «А коли це висаджено?», «А хто виготовив ці гриби?»…
Після довгої прогулянки до розсадника, школярам у пригоді стали альтанки зі столиками – підкріпивши свої сили похідним обідом (та не залишивши жодного папірця після себе), екскурсія перейшла до головного – до знайомства із тим, з чого починається ліс.
Учні оглянули маточно-експозиційне відділення розсадника, де зібрані усі види та форми дерев і кущів, які вирощуються на розсаднику, але їх тут можна побачити не маленькими, як у шкілках, а значно старшими, а деяких видів – і дорослими. Звичайно, що запам’ятати усі назви для юних дослідників було важко, але градус цікавості був просто неймовірним!
Продовжилось знайомство із лісовою «кухнею» у теплиці для вегетативного розмноження. Тут діти побачили, як у простої зрізаної гілочки утворюються корені та вона стає самостійним живим організмом.
Так само, як із теплиці укорінені живці пересаджують у контейнери та розміщують на спеціальному майданчику, тим же шляхом йшло знайомство із розсадником.
На майданчиках для вирощування декоративного садивного матеріалу із закритою кореневою системою школярі змогли дізнатись про увесь процес вирощування саджанця, який, перш ніж буде висаджений на чийомусь ошатному обійсті, буде кілька разів пересаджений у щоразу більший контейнер. Тут були запитання і про те, у який ґрунт пересаджують рослини, і де його беруть, і як рослини поливають. Усе цікаво допитливим.
Не менш допитливим був огляд посівного відділення розсадника – тут вирощують лісовий садивний матеріал, сіянці. Ці рослини ближче знайомі дітям, тому без особливих зусиль були упізнані дуб, клен, липа. А побачивши поле з посівами цікавої рослини із яскравим осіннім листям – діти дізнались, від чого виникла видова назва дуба червоного.
Осінньої пори робота на розсаднику не зупиняється ні на мить. І розглядаючи різні рослини школярі стали свідками процесу викопування декоративних саджанців – карликової туї. Вони могли не тільки поспостерігати за роботою професіоналів – бригади лісокультурниць, а й самі прийняли участь у цій нелегкій роботі, допомігши витягувати викопані карликові саджанці із ґрунту.
Ці же саджанці, після короткої поїздки на причепі мінітрактора, робітники пересаджували. І тут стали у пригоді юні помічники, долучившись до процесу висаджування хвойних деревцят, збагативши свій досвід.
Дізнавшись від лісівників правила поведінки в лісі, юні гості на зворотному шляху до школи продовжили пізнавальну екскурсію лісом. Та це вже інша розповідь…
Потяг до природи закладений у кожній людині від народження, бо вона сама частина природи. У дітях цей потяг виражений особливо яскраво. Їх приваблює таємнича діброва, веселий і прозорий березовий гай, лісова галявина з розмаїттям квітів. Чи потрібно доводити, як добре впливає природа на дітей! Вона шліфує характер, робить його м'якшим, поетичнішим, народжує почуття любові до навколишнього світу.
Сподіваюсь, що ті зернятка любові до природи та лісу, які зародились у дітях під час цієї екскурсії, проростуть і зміцніють, принесуть свої плоди. А лісівники чекають нових зустрічей із юними природолюбами!
Автор: Володимир Дзик, провідний інженер лісового господарства
19.10.2018 15:43
Категорія: Загальні новини